Företag:

3nd cars AB
556892-9086
ÅVÄGEN 41, 141 30 HUDDINGE
0700-533182
Huddinge
Aktiebolag
10.05.2012
50 000
Bolaget skall bedriva bilhandel samt bilverkstad och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas ensam av
Blomlid, Jimmy Rickard

3nd cars AB registrerades 10.05.2012 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Handel med personbilar och lätta motorfordon

Bolagets rörelsescore har beräknats till 48 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.04.2019 visar en omsättning på SEK 31 455 000, ett rörelseresultat på SEK 891 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 289 000.

Styrelsen består av 1 man och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 43 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 28 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 25 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 26,33 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-042018-042017-042016-042015-04
Total omsättning31.45524.477023.49115.801
Rörelseresultat8918420-330-422
Resultat före skatt6636230-330-348
 
Summa eget kapital1.2897680-30623
Kassa och bank3811.0450242249
 
Rörelsemarginal (%)340-1-3
Soliditet (%)24220-191

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,35 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-042018-042017-042016-042015-04
Avkastning på totalt kapital1012000
Kapitalomsättningshastighet101001010
Omsättningshastighet kundfordringar55055
Skuldsättningsgrad66000
Rörelsemarginal48000
Kassaflöde från rörelse35000
Ränteteckningsgrad1010000
Kassalikviditet02000
Score485801515
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer