Företag:

3wShop AB
556782-6408
GÖTEBORGSVÄGEN 89
GÖTEBORGSVÄGEN 89, 431 30 MÖLNDAL
031-3608980
Aktiebolag
15.05.2009
1-4 anställda
100 000
Bolaget ska tillhandahålla och sälja insektsförebyggande produkter och tjänster via e-handel webshop för både företag och privatpersoner, äga och förvalta aktier samt förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

3wShop AB är noterat på adressen «GÖTEBORGSVÄGEN 89» och var registrerad 15.05.2009 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Postorderhandel och detaljhandel på Internet med brett sortiment

Bolagets rörelsescore har beräknats till 90 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2021 visar en omsättning på SEK 7 690 000, ett rörelseresultat på SEK 970 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 296 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 54 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 19 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 18 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 18,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Total omsättning7.6904.1363.8142.8972.241
Rörelseresultat970-17138538132
Resultat före skatt71711128711
 
Summa eget kapital1.296727640415414
Kassa och bank19817203949
 
Rörelsemarginal (%)13-41016
Soliditet (%)4838423746

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,90 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Avkastning på totalt kapital15613312
Kapitalomsättningshastighet88888
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad84822
Rörelsemarginal16016412
Kassaflöde från rörelse18314310
Ränteteckningsgrad1001000
Kassalikviditet100420
Score9026782749
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
Tuleboit AB
3wShop AB 100%