Företag:

4061302 Boden Hermelinsgatan AB
556761-3988
HERMELINSGATAN 3
HERMELINSGATAN 3, 961 73 BODEN
0921-18540
Boden
Aktiebolag
02.07.2008
5-9 anställda
100 000
Bolaget skall driva detaljhandel främst i form av kiosk och servicebutik ävensom idka därmed förenlig verksmahet.
Firman tecknas av styrelsen

4061302 Boden Hermelinsgatan AB är noterat på adressen «HERMELINSGATAN 3» och var registrerad 02.07.2008 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad

Bolagets rörelsescore har beräknats till 56 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2016 visar en omsättning på SEK 11 321 000, ett rörelseresultat på SEK 416 000 och där eget kapital var positivt med SEK 563 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 48 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 18 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 17 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 17,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2016-122015-122014-122013-122012-12
Total omsättning11.32111.05211.37210.86611.194
Rörelseresultat416136329-135-26
Resultat före skatt415135330-17-6
 
Summa eget kapital5633393367896
Kassa och bank17911695156209
 
Rörelsemarginal (%)413-1-0
Soliditet (%)291819713

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,05 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2016-122015-122014-122013-122012-12
Avkastning på totalt kapital1361200
Kapitalomsättningshastighet1010101010
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad84600
Rörelsemarginal84400
Kassaflöde från rörelse51300
Ränteteckningsgrad100000
Kassalikviditet22222
Score5627371212
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Huvudansvarig revisor