Företag:

654 Motors AB
556982-4575
NYTORGSGATAN 27
NYTORGSGATAN 27, 116 40 STOCKHOLM
Stockholm
Aktiebolag
10.09.2014
0 anställda
50 000
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg, service, förvärvning och ombyggnad av motorfordon såsom MC, moped, bil, bedriva uthyrning av garageplatser för bil och MC samt försälj- ning av motorcykeldelar, kläder och skydd samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva konstruktion, projekt- ledning, digital design och eventverksamhet inom ovan nämnda områden samt idka därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamöterna

654 Motors AB är noterat på adressen «NYTORGSGATAN 27» och var registrerad 10.09.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Övriga stödtjänster till landtransport

Bolagets rörelsescore har beräknats till 17 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.08.2020 visar en omsättning på SEK 505 000, ett rörelseresultat på SEK 1 000 och där eget kapital var positivt med SEK 172 000.

Styrelsen består av 3 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 40 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 15 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 10 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 11,67 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-082019-082018-082017-082016-08
Total omsättning505534623532656
Rörelseresultat159642294
Resultat före skatt059652294
 
Summa eget kapital1721721286745
Kassa och bank1005415193
 
Rörelsemarginal (%)01110414
Soliditet (%)9994813934

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 1,90 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-082019-082018-082017-082016-08
Avkastning på totalt kapital215151015
Kapitalomsättningshastighet22204
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad01010610
Rörelsemarginal21616818
Kassaflöde från rörelse11418720
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet10101064
Score1767713771
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer