Företag:

A-C Larsson Reflektere AB
556904-2947
LOKSTALLARNA
BRIGGVÄGEN 28, 826 60 SÖDERHAMN
070-3639150
Aktiebolag
20.09.2012
0 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva psykoterapier och handledning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

A-C Larsson Reflektere AB är noterat på adressen «LOKSTALLARNA» och var registrerad 20.09.2012 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Personalutbildning

Bolagets rörelsescore har beräknats till 82 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.08.2019 visar en omsättning på SEK 537 000, ett rörelseresultat på SEK 466 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 337 000.

Styrelsen består av inga män och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 48 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 11 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 11 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 11,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-082018-082017-082016-082015-08
Total omsättning537446456648602
Rörelseresultat466394407580560
Resultat före skatt467394408581562
 
Summa eget kapital1.3371.1531.086919616
Kassa och bank937783684565246
 
Rörelsemarginal (%)8788899093
Soliditet (%)9392938584

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-082018-082017-082016-082015-08
Avkastning på totalt kapital1515151515
Kapitalomsättningshastighet22224
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet1010101010
Score8282828284
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer