Företag:

A-Rental Sverige AB
556827-6983
FÖRRÅDSVÄGEN 8
FÖRRÅDSVÄGEN 8, 901 32 UMEÅ
08-51977700
Umeå
Aktiebolag
25.11.2010
0 anställda
100 000
Bolaget ska bedriva uthyrning, import, export, försäljning, service och konsultation av tjänster gällande maskiner och varor inom främst bygg- och tillverkningsindustri samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

A-Rental Sverige AB är noterat på adressen «FÖRRÅDSVÄGEN 8» och var registrerad 25.11.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Bolagets rörelsescore har beräknats till 61 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.04.2020 visar en omsättning på SEK 894 000, ett rörelseresultat på SEK 294 000 och där eget kapital var positivt med SEK 584 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 56 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 38 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 37 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 37,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-042019-042018-042017-042016-04
Total omsättning8949479071246
Rörelseresultat294247393-126
Resultat före skatt19014527706
 
Summa eget kapital584435322106106
Kassa och bank7486344181550
 
Rörelsemarginal (%)332643-10100
Soliditet (%)432191

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 5,25 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-042019-042018-042017-042016-04
Avkastning på totalt kapital22206
Kapitalomsättningshastighet22220
Omsättningshastighet kundfordringar55300
Skuldsättningsgrad000010
Rörelsemarginal202020020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad86800
Kassalikviditet400010
Score6155552266
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer

Huvudansvarig revisor