Företag:

A. Lundgrens Motorsport & Allservice AB
556947-9032
BLOMSTERRUNDAN 8, 137 36 VÄSTERHANINGE
070-8121292
Haninge
Aktiebolag
06.11.2013
50 000
Bolaget ska bedriva marknadsföring och service inom motorsport och hantverksområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

A. Lundgrens Motorsport & Allservice AB registrerades 06.11.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Byggnadssnickeriarbeten

Bolagets rörelsescore har beräknats till 65 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 581 000, ett rörelseresultat på SEK 101 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 039 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 54 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 27 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 27 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 27,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning5819497247651.184
Rörelseresultat10154197501324
Resultat före skatt10154096501324
 
Summa eget kapital1.039961538465374
Kassa och bank118763364789333
 
Rörelsemarginal (%)1757136627
Soliditet (%)8696855434

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,40 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital715121515
Kapitalomsättningshastighet24224
Omsättningshastighet kundfordringar03251
Skuldsättningsgrad810101010
Rörelsemarginal1820182020
Kassaflöde från rörelse2020182020
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet1010101010
Score6582728280
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer