Företag:

A. Lundgrens Motorsport & Allservice AB
556947-9032
BLOMSTERRUNDAN 8, 137 36 VÄSTERHANINGE
070-8121292
Haninge
Aktiebolag
06.11.2013
50 000
Bolaget ska bedriva marknadsföring och service inom motorsport och hantverksområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

A. Lundgrens Motorsport & Allservice AB registrerades 06.11.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Byggnadssnickeriarbeten

Bolagets rörelsescore har beräknats till 82 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 949 000, ett rörelseresultat på SEK 541 000 och där eget kapital var positivt med SEK 961 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 53 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 33 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 29 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 31,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning9497247651.1842.224
Rörelseresultat54197501324-143
Resultat före skatt54096501324-144
 
Summa eget kapital96153846537450
Kassa och bank763364789333284
 
Rörelsemarginal (%)57136627-6
Soliditet (%)968554348

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,70 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital151215150
Kapitalomsättningshastighet422410
Omsättningshastighet kundfordringar32514
Skuldsättningsgrad101010100
Rörelsemarginal201820200
Kassaflöde från rörelse201820200
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet101010106
Score8272828020
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer