Företag:

Anders Windt Konsult AB
556932-8635
TOFSVIPEGATAN 56
TOFSVIPEGATAN 56, 422 43 HISINGS BACKA
070-6363824
Aktiebolag
27.05.2013
1-4 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom redovisning, ekonomi och administration, äga och förvalta fast och lös egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Anders Windt Konsult AB är noterat på adressen «TOFSVIPEGATAN 56» och var registrerad 27.05.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Konsultverksamhet avseende företags organisation

Bolagets rörelsescore har beräknats till 79 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.08.2020 visar en omsättning på SEK 1 555 000, ett rörelseresultat på SEK 589 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 005 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 55 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 14 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 14,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-082019-082018-082017-082016-08
Total omsättning1.5551.55071767765
Rörelseresultat58953933953856
Resultat före skatt588538339537155
 
Summa eget kapital1.005795549467209
Kassa och bank1.1761.035701596228
 
Rörelsemarginal (%)3835478086
Soliditet (%)7773677478

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-082019-082018-082017-082016-08
Avkastning på totalt kapital1515151513
Kapitalomsättningshastighet46242
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad0001010
Kassalikviditet1010101010
Score7981778985
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer