Företag:

ARAB Avesta Renhållning AB
556100-9738
FÖRRÅDSVÄGEN 9
FÖRRÅDSVÄGEN 9, 774 35 AVESTA
0226-50770
Dalarna
Avesta
Aktiebolag
30.11.1965
1-4 anställda
350 000
Bolaget skall bedriva insamling, sortering och omlastning av icke miljöfarligt avfall inklusive återvinning av avfall, samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
Johansson, Hans Göran / Johansson, Kerstin Ingegärd

ARAB Avesta Renhållning AB är noterat på adressen «FÖRRÅDSVÄGEN 9» och var registrerad 30.11.1965 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 350 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Insamling av icke-farligt avfall

Bolagets rörelsescore har beräknats till 30 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.06.2021 visar en omsättning på SEK 2 819 000, ett rörelseresultat på SEK 37 000 och där eget kapital var positivt med SEK 747 000.

Styrelsen består av 3 män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 61 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 22 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 21 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 21,25 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2021-062020-062019-062018-062017-06
Total omsättning2.8192.9603.3153.4472.455
Rörelseresultat37-15150769-88
Resultat före skatt1654205300-87
 
Summa eget kapital74759459038586
Kassa och bank3.1503.4203.6233.2482.805
 
Rörelsemarginal (%)1-5222-4
Soliditet (%)191718152

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 3,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2021-062020-062019-062018-062017-06
Avkastning på totalt kapital202120
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar24424
Skuldsättningsgrad00220
Rörelsemarginal404200
Kassaflöde från rörelse10110207
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet1010101010
Score3017346823
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelseledamot
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur: