Företag:

Arandis AB
556759-7140
NORRA PITHOLMSVÄGEN 14
NORRA PITHOLMSVÄGEN 14, 941 46 PITEÅ
070-6644616
Piteå
Aktiebolag
13.06.2008
0 anställda
100 000
Aktiebolaget ska bedriva produktutveckling av mjukvaror inom området styr- och reglerteknik.
Firman tecknas av styrelsen

Arandis AB är noterat på adressen «NORRA PITHOLMSVÄGEN 14» och var registrerad 13.06.2008 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik

Bolagets rörelsescore har beräknats till 92 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2021 visar en omsättning på SEK 435 000, ett rörelseresultat på SEK 256 000 och där eget kapital var positivt med SEK 615 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 54 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 12 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 12 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 12,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Total omsättning435452219175128
Rörelseresultat256225715734
Resultat före skatt255225705936
 
Summa eget kapital615413236182136
Kassa och bank728502240206155
 
Rörelsemarginal (%)5950323327
Soliditet (%)8177837672

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,20 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2021-122020-122019-122018-122017-12
Avkastning på totalt kapital1515151312
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad1001000
Kassalikviditet1010101010
Score9282928079
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer