Företag:

Atrium Fastigheter AB
556006-4239
BOX 4200, 131 04 NACKA
Nacka
Aktiebolag
11.12.1905
592 494 000
Bolaget ska direkt eller genom dotterbolag äga, förvalta, förädla och uteckla fastigheter med huvudsakligen lokaler för handel och kontor samt driva därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas två i förening av
ledamöterna / Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Atrium Fastigheter AB registrerades 11.12.1905 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 592 494 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen

Bolagets rörelsescore har beräknats till 80 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2012 visar en omsättning på SEK 147 086 000, ett rörelseresultat på SEK 65 800 000 och där eget kapital var positivt med SEK 2 382 238 000.

Styrelsen består av 1 man och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 56 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 86 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 61 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 74,33 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2012-122011-122010-122009-122008-12
Total omsättning147.086149.128272.185133.754116.374
Rörelseresultat65.80069.301194.27435.29516.882
Resultat före skatt1.052.60541.354191.34127.3164.370
 
Summa eget kapital2.382.2381.609.6781.576.8691.792.6381.612.329
Kassa och bank07.7107.54811.42816.365
 
Rörelsemarginal (%)45471412615
Soliditet (%)7559596362

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 8,90 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2012-122011-122010-122009-122008-12
Avkastning på totalt kapital153622
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad102622
Rörelsemarginal2020202018
Kassaflöde från rörelse202020187
Ränteteckningsgrad641042
Kassalikviditet20000
Score8056695338
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Ordförande
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer

Huvudansvarig revisor

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
Atrium Ljungberg AB
Atrium Ljungberg Bostad Holding AB 100%
Atrium Ljungberg Bostad AB 100%
Atrium Ljungberg Mark Holding AB 100%
Atrium Ljungberg Gränby Park Holding AB 100%
Atrium Ljungberg Sicklastråket AB 100%
Atrium Ljungberg Kyrkviken Holding AB 100%
Atrium Ljungberg Kyrkviken 1 AB 100%
Atrium Ljungberg Stiftare AB 100%
Atrium Ljungberg Conditor 1 AB 100%
Atrium Ljungberg Conditor 2 AB 100%
Atrium Ljungberg Conditor 3 AB 100%
Atrium Ljungberg Holding 1 AB 100%
Atrium Fastigheter AB 100%
Atrium Ljungberg Fatburssjön AB 100%
Fatburstrappan Väst AB 100%
Atrium Ljungberg Resan AB 100%
Atrium Ljungberg Skotten AB 100%
Atrium Ljungberg Tomtmark AB 100%
Fastighets AB Brogatan 100%
Fastighetsaktiebolaget Stadsgården 100%
Aktiebolaget Farsta Centrum 100%
Gränby Centrum Aktiebolag 100%
Kommanditbolaget T-Bodarne 99%
Mobilia Shopping Centre AB 100%
Fastighetsaktiebolaget Österbotten 100%
Impluvium Nio AB 100%
Jupiter Fastighets Aktiebolag 100%
Kommanditbolaget Wårbyriggen 1 99%
Walls Fastighetsaktiebolag 100%
Atrium Ljungberg Holding 2 AB 100%
Atrium Ljungberg Dimman AB 100%
Farsta Centrum Handelsbolag 95%
Farsta Centrumledning Aktiebolag 100%
Atrium Ljungberg Hälsingegatan AB 100%
Atrium Ljungberg Kyrkviken AB 100%
Atrium Ljungberg S:t Eriksgatan AB 100%
Atrium Ljungberg Stora Katrineberg AB 100%
SICKLA INDUSTRIFASTIGHETER KOMMANDITBOLAG 99%
Atrium Ljungberg Uddvägen AB 100%
Atrium Ljungberg Holding 3 AB 100%
Atrium Ljungberg Bas Barkarby AB 100%
Atrium Ljungberg Borgarfjord 3 AB 100%
Atrium Ljungberg Citadellet AB 100%
Atrium Ljungberg M2 AB 100%
Atrium Ljungberg Malmen AB 100%
Atrium Ljungberg Holding 4 AB 100%
Atrium Ljungberg Eken AB 100%
Atrium Ljungberg Lindholmspiren Kommanditbolag 100%
Atrium Ljungberg Hallvägen AB 100%
Atrium Ljungberg Life City AB 100%
Atrium Ljungberg Tranbodarne 13 AB 100%
Atrium Ljungberg Holding 5 AB 100%
Atrium Ljungberg The Point AB 100%
Atrium Ljungberg Slakthuset Holding AB 100%
Fastighetsaktiebolaget Blästern 100%
Fastighetsaktiebolaget Celtica 100%
Impluvium Tio AB 100%
LjungbergGruppen Holding AB 100%
Atrium Ljungberg Gränby Entré AB 100%
Atrium Ljungberg Gränby Köpstad AB 100%
Atrium Ljungberg Kista NOD AB 100%
Atrium Ljungberg Planiavägen AB 100%
Atrium Ljungberg Sickla Station AB 100%
Impluvium Tretton AB 100%
Tranbodarne 11 Kommanditbolag 99%
LjungbergGruppen Aktiebolag 100%
LjungbergGruppen Fastighets AB TX31 100%
LjungbergGruppen Svindersvik AB 100%
Mobilia Nord AB 100%
Suhob Fastighets AB 100%
TL Bygg Aktiebolag 100%
Årstalunden Aktiebolag 100%