Företag:

Badängens Rök & Fiskeri AB
556790-0708
ALLMÄNNA VÄGEN 26
ALLMÄNNA VÄGEN 26, 547 72 OTTERBÄCKEN
0551-22672
Aktiebolag
01.10.2009
1-4 anställda
100 000
Bolaget ska bedriva fiske- och restaurangverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

Badängens Rök & Fiskeri AB är noterat på adressen «ALLMÄNNA VÄGEN 26» och var registrerad 01.10.2009 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Sötvattensfiske

Bolagets rörelsescore har beräknats till 90 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.08.2019 visar en omsättning på SEK 2 669 000, ett rörelseresultat på SEK 378 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 252 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 45 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 15 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 15 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 15,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-082018-082017-082016-082015-08
Total omsättning2.6692.6182.0273.3663.565
Rörelseresultat378495103-52-66
Resultat före skatt464369963554
 
Summa eget kapital1.252912632559534
Kassa och bank953986731822901
 
Rörelsemarginal (%)14195-2-2
Soliditet (%)8967543941

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,40 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-082018-082017-082016-082015-08
Avkastning på totalt kapital1315600
Kapitalomsättningshastighet64466
Omsättningshastighet kundfordringar55555
Skuldsättningsgrad108000
Rörelsemarginal18181200
Kassaflöde från rörelse18201837
Ränteteckningsgrad10101000
Kassalikviditet10101088
Score9090652226
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer