Företag:

Bengt Mellstrand Teknik Aktiebolag
559086-0895
ÖLMEVÄGEN 38
ÖLMEVÄGEN 38, 123 32 FARSTA
Stockholm
Aktiebolag
21.11.2016
0 anställda
50 000
Aktiebolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att bedriva reparation, tillverkning och montering inom fordonssektorn, försäljning av tillbehör samt handel med och uthyrning av fordon, samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Bengt Mellstrand Teknik Aktiebolag är noterat på adressen «ÖLMEVÄGEN 38» och var registrerad 21.11.2016 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Tillverkning av personbilar och andra lätta motorfordon

Bolagets rörelsescore har beräknats till 75 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 147 000, ett rörelseresultat på SEK 141 000 och där eget kapital var positivt med SEK 464 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 69 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 12 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 8 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 10,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-12
Total omsättning147318198
Rörelseresultat141302199
Resultat före skatt106227199
 
Summa eget kapital464382205
Kassa och bank308290116
 
Rörelsemarginal (%)9695101
Soliditet (%)827268

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 6,50 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-12
Avkastning på totalt kapital131515
Kapitalomsättningshastighet222
Omsättningshastighet kundfordringar005
Skuldsättningsgrad101010
Rörelsemarginal202020
Kassaflöde från rörelse202020
Ränteteckningsgrad000
Kassalikviditet10108
Score757780
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer