Företag:

Beskow Projekt AB
556963-2416
NORR MÄLARSTRAND 24
NORR MÄLARSTRAND 24, 112 20 STOCKHOLM
Stockholm
Aktiebolag
27.02.2014
0 anställda
50 000
Bolaget ska direkt eller indirekt förvalta fastigheter'och eller fastighetsbolag i Sverige samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas var för sig av
ledamoten / suppleanten

Beskow Projekt AB är noterat på adressen «NORR MÄLARSTRAND 24» och var registrerad 27.02.2014 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder

Bolagets rörelsescore har beräknats till 51 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 3 894 000, ett rörelseresultat på SEK 895 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 378 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 67 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 52 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 50 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 51,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2017-122016-122015-122014-12
Total omsättning3.8943.7343.853917
Rörelseresultat8958491.663-496
Resultat före skatt9637381
 
Summa eget kapital1.3781.3321.24450
Kassa och bank5195.14116.352110
 
Rörelsemarginal (%)232343-54
Soliditet (%)2220

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 4,15 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-12
Avkastning på totalt kapital2220
Kapitalomsättningshastighet2022
Omsättningshastighet kundfordringar5550
Skuldsättningsgrad0000
Rörelsemarginal2020200
Kassaflöde från rörelse2020200
Ränteteckningsgrad2460
Kassalikviditet081010
Score51596512
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer