Företag:

KimMai Consulting AB
559158-8800
ISBERGAVÄGEN 28 A
ISBERGAVÄGEN 28 A, 125 55 ÄLVSJÖ
070-5686883
Stockholm
Aktiebolag
14.05.2018
1-4 anställda
50 000
Bedriva konsultverksamhet inom- och -drift inom inom hälsa och sjukvård samt reserelatad verksamhet, Reserelaterade verksamhet inefattar råd och förslag om organisation, bokning och genomförande av resmål och paketresor, inklusi ve transport, hämtning och lämning, boende, guidning och reseledning. Bedriva personalthyrning av av sjukvård, reseguider reseledare, översättare och tolk, beridare hästskötare , stallarbetare samt diversearbetare. Bedriva handel med livsmedel, hushållsmaskiner, inredningsartik lar, festartiklar samt ridsportsartiklar och ridsportsrelaterade Bedriva uthyrning av hushållsarartiklar. inredningsartiklarr, festartilar samt ridsports och ridsportsrelaterade produkter. ersätter, tolk, hästskötare, stallskötare och stallarbetare Bedriva uthyrning med hushållsartiklar, inredningsartiklar samt ridsportsaratiklar och ridsportsrelaterade produkter såsom hästtransport , häst- och ryttarutrustning samt utrustning och artiklar relaterade till rid och hästsport. Bedriva förvaltning och uthyrning av fast och lös egenom, aktier och värdepapper samt därmed förelig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

KimMai Consulting AB är noterat på adressen «ISBERGAVÄGEN 28 A» och var registrerad 14.05.2018 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Personaluthyrning

Bolagets rörelsescore har beräknats till 90 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2021 visar en omsättning på SEK 2 283 000, ett rörelseresultat på SEK 1 117 000 och där eget kapital var positivt med SEK 2 148 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 50 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 14 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 14,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2021-122020-122019-122018-12
Total omsättning2.2832.3311.469811
Rörelseresultat1.1171.404624534
Resultat före skatt1.0071.404624534
 
Summa eget kapital2.1481.638784466
Kassa och bank1.5171.318627227
 
Rörelsemarginal (%)49604366
Soliditet (%)81776676

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,50 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2021-122020-122019-122018-12
Avkastning på totalt kapital15151515
Kapitalomsättningshastighet2444
Omsättningshastighet kundfordringar3211
Skuldsättningsgrad10101010
Rörelsemarginal20202020
Kassaflöde från rörelse20202020
Ränteteckningsgrad10000
Kassalikviditet1010810
Score90817880
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer