Företag:

Perspektiv Bredband AB
556632-1021
BOX 127, 901 04 UMEÅ
090-3488603
Umeå
Aktiebolag
20.09.2002
2 400 000
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling och tjänsteförsäljning inom Öresundsregionen av bredband, telefoni och digital-tv samt därtill förenlig verksamhet.
Firman tecknas ensam av
likvidatorn

Perspektiv Bredband AB registrerades 20.09.2002 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 2 400 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen

Bolagets rörelsescore har beräknats till 64 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2018 visar en omsättning på SEK 56 000, ett rörelseresultat på SEK 36 000 och där eget kapital var positivt med SEK 2 456 000.

Styrelsen består av inga män och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 49 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 14 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 14,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-122017-122016-122015-122014-12
Total omsättning5603.02727.20515.145
Rörelseresultat36-36-2.1913.6981.588
Resultat före skatt36126.419141.967
 
Summa eget kapital2.4562.42828.8196.5126.291
Kassa och bank2.4622.42217.9961.8974.233
 
Rörelsemarginal (%)640-721411
Soliditet (%)100971003546

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-122017-122016-122015-122014-12
Avkastning på totalt kapital2015137
Kapitalomsättningshastighet20242
Omsättningshastighet kundfordringar00543
Skuldsättningsgrad1021004
Rörelsemarginal20001816
Kassaflöde från rörelse200202018
Ränteteckningsgrad0001010
Kassalikviditet10101026
Score6412627166
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Övriga befattningar

Revisorer

Koncernstruktur:

Företagsnamn Ägd del
A3 Allmänna IT - och Telekomaktiebolaget (publ)
A3 Företag AB 100%
V B2B Communicate AB 100%
A3 IT AB 100%
A3 Privat AB 100%
A3 Retail AB 100%
AllTele LDA 100%
Bixcom AB 100%
AllTele Sverige AB 100%
Delegate i Umeå AB 100%
Kramnet Networks AB 100%
LandNCall Aktiebolag 100%
Telecom3 AB 100%
A3 Sverige AB 100%
Perspektiv Bredband AB 100%
Trovatus Sverige AB 100%