Företag:

PO Innovative Solutions AB
556862-6641
KRÄGGTJÄRNSVÄGEN 66, 792 93 VENJAN
070-5813768
Dalarna
Mora
Aktiebolag
26.08.2011
50 000
Bolaget skall bedriva teknisk och ekonomisk konsultverksamhet, professionell golfverksamhet genom aktivt utövande och samarbete med sponsorer, köpa och sälja fast egendom, aktier, andelar och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

PO Innovative Solutions AB registrerades 26.08.2011 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Konsultverksamhet avseende företags organisation

Bolagets rörelsescore har beräknats till 8 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 30.04.2020 visar en omsättning på SEK 0, ett rörelseresultat på SEK 0 och där eget kapital var positivt med SEK 373 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 58 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 22 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 18,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-042019-042018-042017-042016-04
Total omsättning003000199
Rörelseresultat00298-78135
Resultat före skatt440291-8114
 
Summa eget kapital373341341520529
Kassa och bank014113204
 
Rörelsemarginal (%)0099068
Soliditet (%)7274556056

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 4,10 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-042019-042018-042017-042016-04
Avkastning på totalt kapital0015010
Kapitalomsättningshastighet00002
Omsättningshastighet kundfordringar00000
Skuldsättningsgrad8010010
Rörelsemarginal0020020
Kassaflöde från rörelse0020020
Ränteteckningsgrad0010010
Kassalikviditet00004
Score8075076
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer