Företag:

(s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers AB
556830-9065
KUNGSGATAN 5
ARTILLERIGATAN 36 BV, 114 45 STOCKHOLM
070-4830517
Stockholm
Aktiebolag
09.12.2010
1-4 anställda
50 000
Aktiebolaget ska erbjuda företrädesvis privatpersoner, nationella och internationella, exklusiva, till innehåll, tillgänglighet och pris, fester och liknande evenemangt, konsultativ verksamhet inom inredningsarkitektur, möbelformgivning och konceptuell design för privat- och företagsmiljöer, samt idka annan därmed förenlig verksamhet på en global marknad inom segmenten midmarket, premium och däröver.
Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas två i förening av
ledamöterna / Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

(s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers AB är noterat på adressen «KUNGSGATAN 5» och var registrerad 09.12.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Övrig fritids- och nöjesverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 80 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 41 070 000, ett rörelseresultat på SEK 3 746 000 och där eget kapital var positivt med SEK 6 706 000.

Styrelsen består av 3 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 46 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 35 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 34 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 34,33 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut:

År2017-122015-122014-122013-122012-04
Total omsättning41.07053.08567.55637.35232.976
Rörelseresultat3.7464.4324.2973.9256.666
Resultat före skatt6.2434.4114.2963.9346.666
 
Summa eget kapital6.7064.3313.9463.0684.904
Kassa och bank4.3605.8124611.3792.667
 
Rörelsemarginal (%)9861120
Soliditet (%)6750394036

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,10 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122015-122014-122013-122012-04
Avkastning på totalt kapital1515151515
Kapitalomsättningshastighet101010108
Omsättningshastighet kundfordringar55551
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal1414121620
Kassaflöde från rörelse181071418
Ränteteckningsgrad01010100
Kassalikviditet88888
Score8082778880
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Övriga befattningar

Revisorer