Företag:

(s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers AB
556830-9065
KUNGSGATAN 5
ARTILLERIGATAN 36 BV, 114 45 STOCKHOLM
070-4830517
Stockholm
Aktiebolag
09.12.2010
1-4 anställda
50 000
Aktiebolaget ska erbjuda företrädesvis privatpersoner, nationella och internationella, exklusiva, till innehåll, tillgänglighet och pris, fester och liknande evenemangt, konsultativ verksamhet inom inredningsarkitektur, möbelformgivning och konceptuell design för privat- och företagsmiljöer, samt idka annan därmed förenlig verksamhet på en global marknad inom segmenten midmarket, premium och däröver.
Firman tecknas av styrelsen
Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

(s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers AB är noterat på adressen «KUNGSGATAN 5» och var registrerad 09.12.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Övrig fritids- och nöjesverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 94 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2020 visar en omsättning på SEK 34 033 000, ett rörelseresultat på SEK 7 550 000 och där eget kapital var positivt med SEK 6 803 000.

Styrelsen består av 2 män och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 46 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 33 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 32 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 32,25 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Total omsättning34.03394.69262.63041.07083.987
Rörelseresultat7.55014.9857.6233.7461.451
Resultat före skatt7.51514.7707.0446.2431.338
 
Summa eget kapital6.80311.9186.1556.7062.241
Kassa och bank10.87018.88411.7554.3604.357
 
Rörelsemarginal (%)22161292
Soliditet (%)3651366729

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,30 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2020-122019-122018-122017-122016-12
Avkastning på totalt kapital1515151512
Kapitalomsättningshastighet610101010
Omsättningshastighet kundfordringar55550
Skuldsättningsgrad101010106
Rörelsemarginal201816144
Kassaflöde från rörelse201814181
Ränteteckningsgrad101010010
Kassalikviditet88686
Score9494868049
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelsesuppleant
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer