Företag:

(s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers AB
556830-9065
KUNGSGATAN 5
ARTILLERIGATAN 36 BV, 114 45 STOCKHOLM
070-4830517
Stockholm
Aktiebolag
09.12.2010
5-9 anställda
50 000
Aktiebolaget ska erbjuda företrädesvis privatpersoner, nationella och internationella, exklusiva, till innehåll, tillgänglighet och pris, fester och liknande evenemangt, konsultativ verksamhet inom inredningsarkitektur, möbelformgivning och konceptuell design för privat- och företagsmiljöer, samt idka annan därmed förenlig verksamhet på en global marknad inom segmenten midmarket, premium och däröver.
Firman tecknas av styrelsen
Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

(s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers AB är noterat på adressen «KUNGSGATAN 5» och var registrerad 09.12.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Övrig fritids- och nöjesverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 94 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2022 visar en omsättning på SEK 121 034 000, ett rörelseresultat på SEK 17 822 000 och där eget kapital var positivt med SEK 18 674 000.

Styrelsen består av 2 män och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 48 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 35 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 34 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 34,25 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2022-122021-122020-122019-122018-12
Total omsättning121.03430.44734.03394.69262.630
Rörelseresultat17.8221.5997.55014.9857.623
Resultat före skatt19.4461.4957.51514.7707.044
 
Summa eget kapital18.6742.9666.80311.9186.155
Kassa och bank4.4132.33710.87018.88411.755
 
Rörelsemarginal (%)155221612
Soliditet (%)7412365136

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,60 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2022-122021-122020-122019-122018-12
Avkastning på totalt kapital156151515
Kapitalomsättningshastighet10461010
Omsättningshastighet kundfordringar54555
Skuldsättningsgrad104101010
Rörelsemarginal1812201816
Kassaflöde från rörelse187201814
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet82886
Score9449949486
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelsesuppleant
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer