Företag:

(s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers AB
556830-9065
KUNGSGATAN 5
ARTILLERIGATAN 36 BV, 114 45 STOCKHOLM
070-4830517
Stockholm
Aktiebolag
09.12.2010
1-4 anställda
50 000
Aktiebolaget ska erbjuda företrädesvis privatpersoner, nationella och internationella, exklusiva, till innehåll, tillgänglighet och pris, fester och liknande evenemangt, konsultativ verksamhet inom inredningsarkitektur, möbelformgivning och konceptuell design för privat- och företagsmiljöer, samt idka annan därmed förenlig verksamhet på en global marknad inom segmenten midmarket, premium och däröver.
Firman tecknas av styrelsen
Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman / beträffande löpande förvaltningsåtgärder

(s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers AB är noterat på adressen «KUNGSGATAN 5» och var registrerad 09.12.2010 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Övrig fritids- och nöjesverksamhet

Bolagets rörelsescore har beräknats till 94 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 94 692 000, ett rörelseresultat på SEK 14 985 000 och där eget kapital var positivt med SEK 11 918 000.

Styrelsen består av 2 män och 2 kvinnor med en genomsnittsålder av 45 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 37 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 36 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 36,25 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning94.69262.63041.07083.98753.085
Rörelseresultat14.9857.6233.7461.4514.432
Resultat före skatt14.7707.0446.2431.3384.411
 
Summa eget kapital11.9186.1556.7062.2414.331
Kassa och bank18.88411.7554.3604.3575.812
 
Rörelsemarginal (%)1612928
Soliditet (%)5136672950

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 9,40 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital1515151215
Kapitalomsättningshastighet1010101010
Omsättningshastighet kundfordringar55505
Skuldsättningsgrad101010610
Rörelsemarginal181614414
Kassaflöde från rörelse181418110
Ränteteckningsgrad101001010
Kassalikviditet86868
Score9486804982
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelsesuppleant
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer