Företag:

Stefan Ökvist AB
556928-6213
BOX 50132, 973 24 LULEÅ
Luleå
Aktiebolag
12.04.2013
1-4 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva fiskeri och entreprenadverksamhet inom åkeri samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Stefan Ökvist AB registrerades 12.04.2013 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Sötvattensfiske

Bolagets rörelsescore har beräknats till 72 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2019 visar en omsättning på SEK 1 408 000, ett rörelseresultat på SEK 419 000 och där eget kapital var positivt med SEK 2 460 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 55 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 17 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 16 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 16,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Total omsättning1.4081.7541.6491.6942.321
Rörelseresultat4198886367931.141
Resultat före skatt358773693707753
 
Summa eget kapital2.4602.1791.4211.372821
Kassa och bank2.3523.0162.0602.6752.541
 
Rörelsemarginal (%)3051394749
Soliditet (%)5047404034

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,90 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2019-122018-122017-122016-122015-12
Avkastning på totalt kapital612101215
Kapitalomsättningshastighet22222
Omsättningshastighet kundfordringar00555
Skuldsättningsgrad46666
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad1010101010
Kassalikviditet1010101010
Score7280838588
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Verkställande direktör
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer