Företag:

Telmia Ekonomi AB
556867-3551
PIPARENS GATA 17
PIPARENS GATA 17, 653 48 KARLSTAD
Karlstad
Aktiebolag
11.10.2011
1-4 anställda
50 000
Bolaget skall bedriva ekonomiska konsultationer, äga och förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Telmia Ekonomi AB är noterat på adressen «PIPARENS GATA 17» och var registrerad 11.10.2011 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 50 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Redovisning och bokföring

Bolagets rörelsescore har beräknats till 79 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2018 visar en omsättning på SEK 1 338 000, ett rörelseresultat på SEK 582 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 186 000.

Styrelsen består av 2 män och inga kvinnor med en genomsnittsålder av 62 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 35 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 14 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 24,50 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2018-122017-122016-122015-122014-12
Total omsättning1.3381.3421.116675397
Rörelseresultat582734356414377
Resultat före skatt402733356419378
 
Summa eget kapital1.1861.048641514490
Kassa och bank670534533582402
 
Rörelsemarginal (%)4455326195
Soliditet (%)8283666976

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats negativt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats negativt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Soliditet (%)»). Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsekapital (KSEK)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2018-122017-122016-122015-122014-12
Avkastning på totalt kapital1515151515
Kapitalomsättningshastighet24422
Omsättningshastighet kundfordringar22455
Skuldsättningsgrad1010101010
Rörelsemarginal2020202020
Kassaflöde från rörelse2020202020
Ränteteckningsgrad010000
Kassalikviditet101081010
Score7991818282
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer