Företag:

Zetterblad Invest AB
556702-8955
NORRA VÄGEN 4 A, 142 63 TRÅNGSUND
Huddinge
Aktiebolag
27.04.2006
100 000
Bolaget skall ägna sig åt kapitalplacering och därmed förenlig verksamhet. Bedriva byggnation och försäljning av motorcyklar och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska dessutom bedriva fastighetsförvaltning, fastighets- skötsel samt därmed förenlig verksamhet.
Firman tecknas av styrelsen

Zetterblad Invest AB registrerades 27.04.2006 som ett aktiebolag med aktiekapital SEK 100 000.

Bolaget finns representerat i Purehelp.se under branschen Fastighetsrelaterade stödtjänster

Bolagets rörelsescore har beräknats till 70 poäng. [100 - bästa poeng, 0 - sämsta.]

Senaste inlämnade årsbokslut 31.12.2017 visar en omsättning på SEK 520 000, ett rörelseresultat på SEK 222 000 och där eget kapital var positivt med SEK 1 501 000.

Styrelsen består av 1 man och 1 kvinna med en genomsnittsålder av 51 år.
Styrelsens högsta personliga styrelsescore är 12 poäng, lägsta personliga styrelsescore är 12 poäng och genomsnittlig styrelsescore är 12,00 poäng. [100 poäng är högsta styrelsevärde. 0 poäng är lägsta värde.]

Bokslut: (alla siffror i 1000)

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Total omsättning520506312286328
Rörelseresultat222109-94-86-109
Resultat före skatt222109-94-86-109
 
Summa eget kapital1.5011.2791.1701.2641.350
Kassa och bank226281370254226
 
Rörelsemarginal (%)4322-30-30-33
Soliditet (%)9987889999

Kassaflöde från löpande verksamhet har utvecklats positivt senaste året. Följande nyckeltal har utvecklats positivt senaste året («Rörelsemarginal (%), Avkastning på totalt kapital (%), Rörelsekapital (KSEK), Soliditet (%)»).

Bolagets bankscore har beräknats till 7,00 poäng (10 - bästa poeng, 0 - sämsta). För Bankscore detaljer - se Bokslutsrapporten. Bankscore systemet innehåller faktorer och nyckeltal som är viktiga för banker när man överväger lån och krediter till typisk små och medelstora företag. Läs mer här. Analysen kan användas för att få en snabb, matematisk och objektiv analys av företagets bank status. För stora företag är inte modellen tillräckligt omfattande. Oavsett kommer banken att göra sin egen subjektiva bedömning av verksamheten.

Se bokslut

Rörelsescore:

År2017-122016-122015-122014-122013-12
Avkastning på totalt kapital106000
Kapitalomsättningshastighet00000
Omsättningshastighet kundfordringar01100
Skuldsättningsgrad1010000
Rörelsemarginal2020000
Kassaflöde från rörelse2020000
Ränteteckningsgrad00000
Kassalikviditet1010101010
Score7067111010
Hur bra drivs företaget? (100 – bästa poeng, 0 - sämsta)

Befattningar – Styrelsescore:

Styrelse

Styrelseledamot
Styrelsesuppleant

Övriga befattningar

Revisorer